Ukrayna’da Eğitim

egitim ukraynada

Uluslararası çapta büyük başarılara imza atan ve Nobel ödüllü akademisyen kadrosuna sahip olan Ukrayna üniversiteleri ülkemizde girmek istediği bölümü kazanamayan öğrencilere hayallerinin peşinden gitme şansı sunmaktadır. Ukrayna üniversiteleri sınavsız olarak Türk öğrencileri kabul etmekte olup aynı zamanda puan sıralaması da uygulamamaktadır. Yani Ukrayna üniversiteleri taban puanları ülkemizden başvuruda bulunan öğrenciler için hiçbir önem taşımamaktadır. Türkiye’de lise düzeyinde öğrenim veren kurumlardan mezun olan herkes Ukrayna’da üniversite okumak için başvuruda bulunma hakkına sahip olmakla beraber açılan kontenjanlar dâhilinde bu üniversitelerde öğrenim alabilmektedir. Yine Ukrayna’da eğitim konusunda yüksek kaliteli pek çok üniversite bulunması bu ülkeyi öğrenciler için son derece değerli kılmaktadır.

Ukrayna eğitim sistemi tamamen öğrencilerin hak ettikleri bilgilere ulaşmalarını sağlamak üzerine kurulu olmakla beraber yine akademisyen kadrosu konusunda da üniversite yönetimleri çok seçici davranmaktadır. Üniversite binaları çok eski olmasına rağmen tarihi dokuların korunmasına yönelik restorasyon çalışmaları ile öğrencilere içine girdikleri anda kendilerini bambaşka bir dünyada hissetmelerini sağlayacak eğitim yuvaları oluşturulmaktadır. İncelendiğinde Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin nerede ise tamamının verdiği karardan duyduğu memnuniyetini dile getirdikleri, mezun olduktan sonra da diplomaları ile kariyerlerine iyi bir başlangıç yaptıkları görülmektedir.

Ukraynada Eğitim Kayıt

Ancak üniversitelerin yabancı öğrenciler için her sene belirli bir kontenjan açmaları ve üniversite başvuru tarihleri için farklı aralıklar belirlemeleri öğrencilerin kendilerinin kabul sürecini yürütmelerini zorlaştırmaktadır. Bu konuda yıllardır hizmet veren ve bugüne kadar kendisini tercih eden öğrencilerin istedikleri bölümlere sorunsuz bir şekilde yerleşmelerini sağlayan Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu konuda öğrencilerin en büyük destekçisi konumundadır. Firma Ukrayna’da okumak istiyorum diyen öğrencilerin üniversite bölümü seçiminden Ukrayna’ya yerleşmelerine kadar olan tüm süreçte yanlarında yer almakta ve daha sonra da yaşayabilecekleri her türlü sorunda yanlarında olmaya devam etmektedir. Bu sayede sorunsuz bir eğitim hayatı yaşayan öğrenciler okudukları bölümlerden daha kolay bir şekilde mezun olmakta ve ülkemizde düzenlenen üniversite sınavları nede ile kazanamadıkları bölümleri daha kolay bir şekilde okuma fırsatı yakalamaktadır. Ukrayna’da okumak ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları için Anadolu Eğitim Danışmanlığı ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.