Ukrayna’da Eğitim Tıp

ukraynada egitim tip

Henüz çocukken doktor olma hayalleri kurulurken ne yazık ki büyüdükçe ülkemizdeki eğitim sisteminde yaşanan sorunlar ve üniversite sınav stresi nedeni ile pek çok kişi için bu hedef bir hayal olarak kalmaktadır. Oysaki hemen yanı başımızda bulunan Ukrayna Türk öğrenciler için sınavsız tıp eğitimi almaları için imkân sunmaktadır. Evet, yanlış okumadınız Ukrayna’da eğitim tıp bölümlerinin tümünde sınavsız giriş hakkı bulunmakta ve kesinlikle taban puan sınırlaması da uygulanmamaktadır. Yani Ukrayna’da tıp okumak için tek yapmanız gereken liseyi bitirdikten sonra Ukrayna tıp fakülteleri için başvuruda bulunarak kayıt işlemlerinizi yaptırmanızdır.

İşte Ukrayna’da tıp okumak bu kadar basittir. Ülkenin resmi dili olan Ukraynacanın yanı sıra aynı zamanda Rusça ve İngilizce eğitim seçenekleri sunulmakla beraber ülkede olduğunuz süre boyunca Rusça öğrenme imkânınız da bulunmakta ve bu da İngilizce bilen Türk öğrenciler için 2. bir yabancı dil öğrenme fırsatı anlamına gelmektedir. Yani Ukrayna’da okumak aynı zamanda öğrenciler için Rusça öğrenmek için sunulan bir dil okulu olarak ta görülmelidir. Ukrayna’da eğitim tıp bölümlerinde yoğun başvuru görmekle beraber bunun en önemli nedeni eğitimin çok yüksek kaliteye sahip olması ve eğitim ücreti olarak ise uygun fiyatların sunulmasıdır. Ukrayna’da tıp eğitimi ücretleri diğer ülkelerde yer alan tıp üniversiteleri ile kıyaslandığında hem çok daha makuldür hem de bu Ukrayna’da yaşamak bu ülkelere oranla çok daha kolaydır.

Ukrayna’da tıp okumak

Ülkenin en büyük tıp fakültesi olan Odessa Tıp Fakültesi başta olmak üzere tıp eğitimi veren bölümler hakkında Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı size hem fiyatları hem de başvuru tarihleri gibi önemli konular hakkında bilgi verecektir. Sektörde uzun yıllardır hizmet vermeyi sürdüren Anadolu Eğitim Danışmanlığı üniversitelerin kayıt takvimlerini yakından takip ederken bu ülkede okumak isteyen öğrencilerin bu takvim dâhilinde başvuru işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini ve kayıtlarının tamamlanmasını sağlamaktadır. Açılan kontenjanlara kısa sürede başvuru yapılmasını ve bu başvuruların aynı hızla tamamlanmasını sağlayan yurtdışı eğitim danışmanlığı firması bu sayede öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır.