Ukrayna Eğitim Denklik

ukrayna egitim denklik

Birbirinden cazip bölümlerine sınavsız girme hakkı veren Ukrayna aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler arasında yer alması sayesinde dünyanın pek çok ülkesinde denkliği kabul edilen üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihçesi baz alındığında dünyanın en köklü üniversiteleri sıralamasına giren, öğrencilerine sunduğu öğrenim imkanları kadar sosyal hakları ile de dikkat çeken Ukrayna eğitim sistemi öğrencilerin başarılı olmasını sağlamak amacına dayandırılmaktadır. Eğitim sisteminde ezber anlayışı tamamen ortadan kaldırılırken bunun yerine her öğrencinin mezun olduktan sonra mesleki yeterliliğe sahip olmasını sağlayacak sağlıklı bir eğitim almasına öncelik verilmektedir.

Ukrayna üniversitelerine denklik konusunda en büyük atılım ise Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyeliği başvurusunun kabul edilmesi ile gerçekleştirilmiş ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke ile denklik anlaşmaları yapılmıştır. Ülkemizde ise denklik konusunda YÖK yetkilidir ve hangi bölümlere denklik verildiği ÖSYM tarafından ilan edilmektedir. Ukrayna’nın üniversite tercihlerinde bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni ise sınavsız olarak üniversiteye giriş yapılmasına olanak sağlamasıdır. Ukrayna üniversiteleri sınavsız olarak öğrenci kabul ederken her üniversitenin yeni kayıt döneminde alacağı yabancı öğrenci kontenjanı belirlendiği için kayıt dönemi açılır açılmaz hemen başvuruda bulunulması çok önemlidir.

Ukrayna Üniversite Kayıt

Bu nedenle Ukrayna üniversite kayıt işlemlerinde eğitim danışmanlığı hizmeti veren firmalardan yararlanılmalıdır. Bu alanda hizmet veren Ukrayna eğitim danışmanlığı firmalarının aralarında karar verirken ise firmanın referanslarına dikkat edilmelidir. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı hem uzun yıllardır eğitim danışmanlığı konusunda hizmet vermekte olup hem de şimdiye kadar hizmet sunduğu tüm öğrencilerin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Özellikle de Ukrayna üniversiteleri hakkında yoğun bilgiye sahip olan eğitim danışmanları öğrencilerin taleplerini dinlemekte ve bu taleplere uygun üniversite seçimi konusunda öğrencileri yönlendirmektedir. Yine öğrenci aileleri ile de görüşen eğitim danışmanları Ukrayna üniversite fiyatları hakkında velileri bilgilendirmekte ve onların da onaylarını alarak çocuklarının sınavsız geçiş yapabileceği üniversiteleri seçmelerini sağlamaktadır. Ukrayna üniversite kayıtları için başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin sadece lise mezunu olmaları şartı aranmakta olup lise mezunlarının tümü tıp fakültesi ve hukuk fakültesi de dâhil olmak üzere tüm bölümlere başvuruda bulunabilmektedir.